Ana Sayfa RÖPORTAJ Kırmızı solucan çalıştayından atık jilet kutusuna; Kartal Belediyesi çevre projeleri

Kırmızı solucan çalıştayından atık jilet kutusuna; Kartal Belediyesi çevre projeleri

Yazar: Selma ALTIN

Türkiye, her yıl yaklaşık 38 milyon ton organik atık üretiyor. Bu miktarın mali değerinin yaklaşık 500 milyar Dolar potansiyel taşıdığı uzmanlarca belirtiliyor. Geri dönüşüm, ‘sürdürülebilir kalkınma’ ve ‘sağlıklı yaşam’ için şart…

Geri dönüşüm; değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal yöntemler ile ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesi olarak tanımlanıyor. Organik atıkların değerlendirilmesi ve toprağa tekrar kazanımları, sağlığımız için çok önemli rol oynuyor. Çünkü; toprağın sağlıklı olması demek, insanın ve tüm canlıların sağlıklı olması demek…

Farklı kimyasal bileşimler gübre, ilaç ya da zehir olarak toprağa atılınca bunların hepsi bitkiye ve ürüne geçiyor. Gıda tüketimi yoluyla da insanlar, bu ürünlerle birlikte kimyasal maddeleri tüketiyorlar ve farklı hastalıklara yakalanıyorlar. Bunların önüne geçmenin tek yolu ekolojik, doğal, organik tarımla doğal, organik ürünler yetiştirmek ve tüketmek. Doğal ürünler üretmek için, toprağa doğal organik gübreler uygulayarak topraktaki organik madde miktarını artırmak, bu şekilde toprağın doğal yapısına, doğal canlılığına kavuşmasını sağlamak gerekiyor.

Zehirsiz toprak için doğal gübre gerek

Toprağı, zehirsiz olarak güçlendiren yöntemlerse; hayvan dışkıları, kompost ve solucan gübresidir… Hayvan dışkısı iyi bir gübre. Ancak, yanması için zamana ihtiyaç duyuyor ve içinde çok miktarda ot tohumu bulunuyor. Tarım uzmanları; bir dekar toprağın istenen verimi sağlayabilmesi için en az bir ton hayvan gübresi ile gübrelenmesi gerektiğini söylüyorlar. Çürümüş yaprak, ot, dal ve gıda atığından oluşan kompost ise, bitkiler için daha yararlı ve daha az ot tohumu içeriyor. Üçüncü gübreleme yöntemi olan solucan gübresi ise, solucanların; hayvan gübresi ve kompost karışımını yiyip sindirdikten sonra çıkardıkları dışkı… İçeriğinde bol miktarda humus var, ki en verimli topraklarda bile ancak yüzde 10-14 oranında humus bulunuyor.

Solucan Gübresi, hayvan dışkılarıyla organik artıkların solucanlar tarafından yenip, enzimlerle birlikte solucanın dışkılamasıyla elde edilen, organik ve canlı bir gübredir.

Geçtiğimiz günlerde, solucan gübresi ile ilgili olarak Kartal Belediyesi, Kırmızı Solucan Gübresi Çalıştayı düzenledi. ‘Kırmızı California Solucanından Gübre Üretimi’ konusunun ekolojik ve ekonomik açıdan ele alındığı çalıştay yoğun ilgi gördü. Kentleşen topluluklarda organik atıkların çok fazla olduğuna değinen konuşmacılar, bu atıkların, kırmızı gübre denen bir solucanla organik maddeye dönüşmesini ve toprakta kullanılmasını dinleyicilere anlattılar.

Türkiye’de bir ilk

Çalıştay hakkında bilgi almak üzere Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile görüştüm. Kars, yedi uzmanın sunumunda gerçekleşen çalıştaya kırka yakın ilden 570 dinleyicinin katıldığını ve yoğun ilgiyle karşılaştıklarını dile getirdi. Dilek Kars ayrıca, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü Vermikompost Solucan Gübresi projesi kapsamında dört yılda 850 noktada binin üzerinde kişiyi bilgilendirdiklerini, isteyen vatandaşlara, okullara ve sitelere ücretsiz solucan ve vermikompost sistemi kurduklarını söyledi.

blank

Dr. Dilek Kars, öğrencilere kırmızı solucanı anlatırken…

 

 

Toprak solucanlarının tahıl bitkilerinin gelişimini yüzde 39, tohum rekoltesini yüzde 35, tohumun azot içeriğini yüzde 12 oranında artırdığı saptanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Kırmızı solucan çalıştayı bugüne kadar başka hiçbir bir ülkede yapılmamış. Türkiye’de de belediye olarak bu alandaki ilk çalışmaları Kartal Belediyesi’nin yaptığını belirten Kars, Vermikompost Solucan Gübresi projelerini şöyle aktardı; “Diğer belediyelerden de bu konuda bilgi almak isteyenler oldu, oluyor. Biz, bu konuyu halka çok iyi duyurduk. Çalışmalarımız diğer belediyelere örnek olsun, onlar da halka ücretsiz solucan sağlasınlar. 170 tane parkımız var. Solucan gübrelerini parklarımızda kullanıyoruz. Daha büyük bir tesis kurma hedefimiz de var. 2018 yılında bunu gerçekleştirmiş olacağız. Şu anda 700-800 bin solucanımız var.”

blank

Gıda atıklarını nasıl değerlendirdiklerini sorduğum Kars’tan şu cevabı aldım; “Pazar atıkları Şile Aktarma İstasyonu’na gidiyor. Bunu oraya götürebilmek için belli bir efor, iş gücü ve ekonomi gerektiriyor. Biz bunu minimuma indirgemek istiyoruz. Öncelikle Pazar atıklarını dönüştürmemiz, kompostlaştırmamız gerekiyor. Bunu da solucanlarla yapıyoruz zaten. Solucan için mamaları pazar atıklarından, çevredeki kafeler ve kahvehanelerdeki çay, kahve posaları ile sağlıyoruz. Fakat 2018 için hedefimiz; her pazara bir tane konteyner koymak. Pazarcılara birer poşet dağıtıp gıda atıklarını ayrıca toplayıp, pazar bittikten sonra konteynere atıklarını atmalarını sağlamak ve tesisimizde bunları toplamak…”

blank

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, öğrencilere yönelik çalışmaların önemine inanıyor.

Çevre bilinci, sosyal sorumlulukla iç içe

‘Sıfır atıklı belediye olmak’ gibi bir hedefi olan Kartal Belediyesi’nin Alo Çevre Hattı uygulaması var. Ayrıca, çocukları eğitirsek geleceği eğitiriz mantığıyla her yıl okullarda eğitim düzenleniyor.

Kars, Kartal Belediyesi’nin diğer çalışmalarından da bahsetti. Türkiye çapında yine bir ilk olan ‘Kitap-Oyuncak Kumbarası’ projesi ile, sekiz noktadaki kumbarada toplanan kitaplar; ‘Kitaplar Bizden, Okuması Sizden’ sloganıyla, ülkenin neresinden olursa olsun, kitap talep edenlere gönderiliyor. Ayrıca, ‘7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür’ projesiyle 7 adet katı atığını getirene kendi seçtiği bir kitap ya da oyuncak hediye ediliyor. Bu uygulamaların bir yararı da; vatandaşın belediyeye giderek buradaki çalışmaları da görüyor, öğreniyor olması…

blank

1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletir

Kartal Belediyesi, halkı özendirmek amacıyla atıklarla ilgili çalışmalarında ödüllendirme modelini kullanmış. Karbon ayak izini düşürmek ve su kaynaklarını korumak için yürüttüğü atık yağ toplama projesinde 250 litre atık yağ getirene bisiklet hediye edilmiş. Proje şu an tekrar başlatılmış. Aynı uygulama, görme engelliler için beyaz baston ile ödüllendirilmiş. Deterjanlar konusunda da duyarlılık göstererek; altı litre atık yağ getirene Turmepa’nın doğa dostu yüzey temizleyicisi hediye edilmiş. Beş litre atık yağ getiren de bir litre kullanılabilir yağ ile ödüllendirilmiş. Ayrıca, Yeryüzü Derneği ile birlikte bir atölye çalışması yapılmış. Bu atölye ile ev hanımlarına doğa dostu deterjan yapımı öğretilmiş.

Belediyenin çalışmaları bir anlamda sosyal yardımlaşma platformuna evrilmiş. Kanserli çocuklar için doğal kumaşlardan bez bebekler yapılmış, berberlerde jiletler çöpe atılmasın diye özel olarak atık jilet kutuları dağıtılmış. Ambalaj atığı toplanarak sokak hayvanları için klübe yapılmış.

Durun bitmedi… Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, elektronik atıklardan müze oluşturmayı da planlıyor.

 

 

Solucan gübresinin özellikleri:

Bakterisel içerikli biyolojik gübredir.
Ot tohumu içermez, hacminin 10 katı su tutar, içeriğinde çok miktarda humik asitler, farklı doğal fermentler, vitaminler, bitki geliştirme ve büyütme hormonları, toprak antibiyotikleri, mikro ve makro elementler, çok fazla önemli, yararlı toprak mikropları vardır. Uygulandığı toprakta, zararlı maddeleri yok ederek, sağlıklı bir toprağın özelliklerine kavuşmasına imkan verir.

Solucan gübresindeki humik maddeler, topraktaki ağır metalleri, radyonuklidleri, pestisidleri, zor eriyen, bitkiye geçemeyen bileşiklere dönüştürerek insan ve hayvan sağlığı için zararlı bu maddelerin bitkiye dolayısıyla ürünlere geçmesini engeller.
Solucan gübresinin gerektiği şekilde bir kez kullanımı, en az yüzde 20-30 oranında ürün artışını 3-4 yıl boyunca sağlar.
Her yıl kullanılırsa kaliteli ve bol ürünleri en kötü topraklarda bile elde etme imkânı verir. Toprağın humus içeriği oranını arttırır.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku