Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Körfezde deniz itfaiyesi acilen kurulmalı

Körfezde deniz itfaiyesi acilen kurulmalı

Yazar: Deniz KARATAS

Yangın ve acil durumlarda hızlı müdahale çok önemli. Deniz araçlarında ya da denize komşu olan ormanlarda çıkan yangınlara müdahalede deniz itfaiyesi büyük önem taşıyor. 

Geçtiğimiz yıllarda körfez içinde yat ve teknelerde çıkan yangınlara itfaiyenin mühadele etmekte çok zorlandığını hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin (Fotoğrafta); “22 adanın herhangi birinde çıkabilecek çalı veya orman yangınına  deniz itfaiyesi kolaylıkla müdahale edebilir. Deniz itfaiyemiz kurulu olsaydı, geçtiğimiz haftalarda tabiat parkımızda çıkan yangına denizden de müdahele edebilir, yanan alanı en aza indirebilirdik” dedi.

Yangın söndürme için gerekli ekipman yetersiz

Ayvalık Belediyesi ile ilgili Temmuz ayında gerçekleştirilen stratejik planların konuşulduğu toplantıda konuyu gündeme getirdiğini ifade eden Başkan Ergin, “Ayvalık Körfezi’ne deniz itfaiyesi şart oldu. Tabiat Parkı içindeki adalarda yaz aylarında yangınlar çıkıyor. Gitmekte zorlanıyoruz, gittiğimizde ise alet edavat yok. Geçtiğimiz günlerde itfaiye haftası nedeniyle itfaiye erlerini ziyaret ettim. Konu yine konuşuldu, adaya giden itfaiye erleri yangını söndürmek için  kullandıkları vana, çeşme suyu gibi tazyiksiz aktığı için, ellerinde çalı çırpı ile yangın söndürülmeye çalışılmış. Büyük emek harcıyorlar” dedi.

Bu yaz sezonunda çıkmamasına rağmen, hemen her yıl, denizde tekne facialarının yaşandığını belirten Mesut Ergin, deniz itfaiyesi olmadığı için teknelerin yanıp kül olduğunu hatırlattı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku