Ana Sayfa MimarcaProjelerKamusal Alanlar Şehrin merkezinde yeşil korunaklı bir çalışma alanı

Şehrin merkezinde yeşil korunaklı bir çalışma alanı

Yazar: Selma ALTIN

Şehir merkezinde hayatlarımız betonların arasına sıkışmışken yeşil alan içerisinde, keyifli, motive edici bir ortamda çalıştığınızı hayal edebiliyor musunuz?… Bu hayalin gerçeğe dönüştüğü bir yer var. iyziPark…

İstanbul Altunizade’de dört bin metrekare büyüklüğündeki yeşil bir yaşam alanı içerisinde yer alan dört bina olarak tasarlanan ve yapımı dört yıl süren proje, verimliliği ve yaratıcılığı artıran geçirgen ve hafif yapının ekonomik şartlar içinde inşa edilmesinin mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Cam ve çelik gibi geri dönüşümü mümkün malzemelerin ağırlıklı olarak yer aldığı yapıda, optimizasyon yöntemleri ile narin ve hafif taşıyıcı elemanlar kullanılarak çelik bir yapının tüm avantajlarına ulaşım sağlanmış. Toplam büyüklüğü 8.000 metrekare olan yapının 1.500 metrekaresi sosyal alanlardan oluşuyor. Çalışanların spor yapmalarına ve sosyalleşmelerine olanak tanıyan bu alanların 1.000 metrekarelik kapalı bölümünde cafe, fitness odası, yoga merkezi, masa tenisi, oyun konsolu ve oyun alanları; açık alanlarında ise spor sahaları ve farklı kullanımlar sunan çeşitli donatılar bulunuyor. Yerleşkedeki bahçeden, içerisinde nilüfer ve balıkları barındıran süs havuzuna kadar hemen her detay çalışanların yaratıcılığını ve üretkenliğini artırmaya etki ediyor. Üst düzey özelliklerle ekonomik şekilde inşa edilen yapı, çalışanların sosyo kültürel alanlarda da aktif olarak motive olmasını sağlıyor.

Enerji maliyetini düşürecek şekilde yapılandırılmış

iyziPark’ta yerleşkedeki bahçeden, içerisinde nilüfer ve balıkları barındıran süs havuzuna kadar hemen her detay düşünülmüş.

Döşemelerde ön germeli ve boşluklu beton plaklar kullanılarak ekonomik şekilde inşa edilen şeffaf yapı, deprem ve diğer yanal yüklere karşı rijitliğe sahip oluşuyla da öne çıkıyor. Yapıların 2000 metrekare cam cephelerden yaklaşık olarak 100 cm dışarıda gerdirilmiş metal malzemelerle kaplı olması ve binalara enerji maliyetini düşürecek şekilde ısı geri kazanım cihazları yerleştirilmiş olması sayesinde güneş ışığı verimli şekilde kullanılabiliyor. Gerdirilmiş metalin göz aralıkları sayesinde kışın güneş ışığı daha fazla içeriye girebiliyor, yazın ise güneş ışınlarının yansımasıyla yapılar sera etkisine karşı korunuyor. Merdiven ve asansör kulesinin delikli metal basamakları ve cam asansör, gün ışığının ikinci bodruma kadar ulaşmasını sağlıyor. Yerleşkedeki binaların tamamı hafiflik, esneklik ve geçirgenlik özelliğiyle öne çıkıyor.

iyziPark’ın tasarımını gerçekleştiren mimarlık ofisi AAW’nun kurucusu Ahmet Alataş, iyziPark’ta birinci önceliğin çalışanlar olduğuna dikkat çektiğini söyleyerek, projeyi oluşturan yapı taşlarını şöyle ifade ediyor; “iyziPark her şeyiyle iyzico’yu ve çalışanlarına verdiği önemi vurguluyor. Projenin ilk aşamasında, iyzico yöneticilerinin aktardıkları bize hayal gücümüze sınır koymadan düşünme şansı verdi. Cam ve çeliği kullanırken hafiflik, geçirgenlik ve verimlilik gibi unsurlara dikkat ettik.”

iyziPark, 11 Aralık’ta gerçekleştirilen Sign of the City Awards Ödül Töreni’nde En İyi Mimari Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku