Ana Sayfa Mimarca Ziyaretçilerini sanatla karşılayan iş merkezi

Ziyaretçilerini sanatla karşılayan iş merkezi

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Her projeyi bir hikaye anlatmak üzere kurgulayan Autoban, bu kez, dünyaca ünlü mimar Sir Norman Foster tarafından tasarlanan, İstanbul Levent’te konumlanan Ferko Signature’ın iç mimarisine imza attı.

Mimarisinde otel konseptinden yola çıkılan mekanda, hem fonksiyonlarıyla, hem de iç mimarisiyle sıcak ve zamansız mekânlar kurgulandı. Binadan içeri girdiğinizde şık bir otele girmiş gibi hissettiren mekanın iç tasarımında; değer verme, değerli olma, değerli hissettirme kavramlarına odaklanan Autoban, binanın giriş alanında sıcak, sarmalayan bir karşılama etkisi verebilmek için cam ve çelik kullandı.

Signature binasının girişi, ünlü İngiliz sanatçı Tony Cragg’in Türkiye’deki en büyük boyuttaki heykeline de ev sahipliği yapıyor.

İç mimaride her zaman bir sistem yaratmak istediklerini söyleyen Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir Sarper ve Sefer Çağlar, mekanın hacmini izleyiciye aktaran etkileyici atmosferi nasıl oluşturduklarını şu sözlerle dile getirdiler; “Bu sistem binanın kendisinden geliyor. Yuvarlatılmış bir dikdörtgen forma sahip olan binanın köşelerini başlangıç noktası olarak aldık. Autoban’ın ‘her zaman boşluğu deneyimle tasarlıyoruz‘ mottosunu ortak alanlarda katmanlar üzerine kurduk. Burada da çok özgün detaylar var. Tasarımda ‘zamansız’ olduklarına inandığımız doğal malzemeleri tercih ettik. Blok mermerler kesildi, metalle birleştirildi. Araya ahşap katmanlar koyuldu”.

Autoban ayrıca, lobiye sanatçı Refik Anadol’un Ferko Signature’a özel olarak tasarladığı ve Türkiye’nin ilk veri resmi olma özelliğini taşıyan Wind of Istanbul’u yerleştirdi. Signature binasının girişi, ünlü İngiliz sanatçı Tony Cragg’in Türkiye’deki en büyük boyuttaki heykeline de ev sahipliği yapıyor.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku