Ana Sayfa YaşamOteller Antik Kentler Bisiklet Rotası ile üç milyon turist hedefleniyor

Antik Kentler Bisiklet Rotası ile üç milyon turist hedefleniyor

Yazar: Belgin TOZAN

Dünyanın en uzun Antik Kentler Bisiklet Rotası turizm projesi, Anadolu topraklarını keşfe çağırıyor.

Koronavirüs nedeniyle turizm taleplerinde farklılıklar oluşmaya başladı. İnsanlar tatil yaparken, bir yandan zinde kalmayı ve riskten uzak olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda tüm dünyada bisiklet turizmine yönelik bir yoğunluk yaşanıyor. Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği, bu yoğunluğu fark ederek yeni bir proje geliştirdiklerini söyledi. Antik Kentler Bisiklet Rotası projesiyle Anadolu’daki antik şehirler bisikletle birbirine bağlanacak.

Bisikletle 8 haftalık yolcuğu hedefleyen rota; Çanakkale, Turuva Beyramkale, Asos, Edremit, Edremit Körfezi, Ayvalık, Bergama, Dikili, Çandarlı, İzmir, Çeşme, Seferihisar, Sığacık, Gümüldür, Kuşadası, Teos, Milet, Didim, Bodrum, Köyceğiz, Kalkan, Kaş, Demre, Finike, Çıralı, Olympos, Kemer, Antalya, Perge, Side, Alara, Alanya ve Gazipaşa’yı kapsayacak.

Tura katılanlar 8 havalimanı, 8 uçak kullanacak. Her havalimanında tura katılanlar için özel bisiklet olacak. Uçaktan inip, direk bisikletlere binilecek. Valizleri ise kalacakları otele gönderilecek. İnsanlar yalnızca bisiklet çantalarını alıp, pedal basacak. Ev sahipliği yaptığı çok sayıda farklı medeniyet ve kültür sayesinde Türkiye’nin turistlere geniş bir destinasyon sunacağını ifade eden Baraner, bu rotanın, insanları rüya gibi bir keşfe çıkaracağını söyledi.

Özel aplikasyon ile üç milyon turiste rehberlik yapılacak

Rota için özel bir aplikasyon için çalışmaların da devam ettiğini belirten Baraner, tura katılanların, aplikasyon sayesinde gittikleri yerlerin tarihi özelliklerini 40 farklı dilde dinleyebileceklerini belirtti. Katılımcılar ayrıca, konaklama tesislerini görebilecek, tavsiyeler alabilecek hatta ödemelerini bu uygulamadan gerçekleştirebilecekler.

Baraner, küresel bisiklet turizm pazarının 2 Milyar Euro olduğuna işaret ederek, hedefin yılda 3 milyon kişinin bu rotayı kullanmak üzere Türkiye’ye getirmek olduğunu söyledi.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku