Ana Sayfa Mimarca Ofis aydınlatmasında enerji verimliliği

Ofis aydınlatmasında enerji verimliliği

Yazar: Selma ALTIN

Dünya çapındaki 17 binden fazla çalışanı ile ilaç sektörünün devleri arasında bulunan Astellas’ın Maslak’ta yer alan ofisi, Kraft Mimarlık tarafından tasarlandı. Yaklaşık 870 metrekare genişliğinde olan ofiste LAMP 83 tarafından resepsiyon, açık ofis alanı, dinlenme odası, toplantı odaları, konferans salonu, arşiv, direktör odaları ve genel müdür odası gibi bölümlerin her biri için ayrı ayrı çalışma yapıldı ve toplam 271 adet armatür kullanıldı.

Kraft Mimarlık adına projeyi yürüten iç mimar Cihan Kırışgiloğlu, ofis aydınlatma tasarım ve uygulama sürecini şu sözlerle paylaştı; “Öncelikle, tavan aplikasyonlarında mesh ve baffle sistemlerin birlikte kullanıldığı iç mimari genel konsepti bizim için belirleyici oldu. Ayrıca her bir hacmin plaza konumu itibarı ile yeterli ve eşit düzeyde aydınlatılmasına da dikkat ettik. Bu tür uygulama detayları nedeniyle, lineer aydınlatma aygıtları kullanmaya karar verdik. Hem algı bütünülüğünü korumak, hem de ürünlerin uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamak adına LAMP 83’ün LED ürünlerini tercih ettik. LAMP 83, uzun yıllardır birlikte projeler geliştirdiğimiz, yeni teknolojileri sürekli takip eden, AR-GE konusunda hassas bir yapıya sahip bir firma”. Kırışgiloğlu, kullanılan ürün içeriklerinin kalitesi ve uygulamasından son derece memnun olduklarını belirtti.

LAMP 83 Satış Grup Müdürü Serhan Acar ise, Astellas ofis aydınlatma çalışmasını; “Son yıllarda prestijli ofis projelerinin sayısında önemli bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Biz de bir yandan çalışanların konforu, yatırım-işletme maliyetleri ve enerji verimliliği gibi kalemleri göz önüne alırken, diğer yandan aydınlatma konsept ve tasarımını, ofisin mimari çizgilerine göre tasarlayarak, bu tür projelere değer katmaya çalışıyoruz. Hem uzun yıllardır beraber çalıştığımız Kraft Mimarlık, hem de ilaç sektörünün devlerinden Astellas’ın yapılan aydınlatma çalışmasından memnun olması, doğru işi yaptığımızı gösteriyor” sözleriyle ifade etti.

blank

Projenin teknik detayları

Genel müdür odası, direktör odaları, ofisler, dinlenme odası ve resepsiyonun yer aldığı ilk katı 715 metrekare; konferans salonu, üç ayrı toplantı odası ve arşivin yer aldığı ikinci katı ise 155 metrekare olan Astellas ilaç ofis projesinde, aydınlatma armatürleri tavan tiplerine uygun olacak şekilde seçilmiş.

Ofis alanlarında mesh tavanlarda, tavanlara uygun olarak farklı boy ve güçlerde lineer ARK Sarkıt kullanılarak masa üzerlerinde uygun aydınlık düzeyleri elde edilirken; alçıpan tavan olan kısımlarda küçük çaplı ve düşük güçlü, yönlendirilebilen MORE ankastre ürün kullanılarak ofis içi aydınlatma desteklenmiş ve homojen bir aydınlatma sağlanmış.

Seminer ve konferans salonunda mesh tavanda, tavana uygun boylarda seçilen lineer ARK Sarkıt ürün, alçıpan tavanda dali dimlenebilen kamaşma önleyicili JOY derin ankastre ürün kullanılarak uygun aydınlık düzeyi yakalanmış. Ayrıca seminer ve konferans salonunun ihtiyaca uygun olarak ışığın kontrol edilebilmesi de sağlanmış.

Genel müdür odasında masa üzerinde ARK sarkıta ve genel aydınlık seviyesinin ihtiyaca göre ayarlanabilmesi için  dali dim edilebilen MORE ankastre ürüne yer verilmiş. Genel müdür bekleme alanında ise, kullanılan ufak DROP ürünleriyle uygun bir ambiyans yakalanmış.

Toplantı odalarında kullanılan, kamaşma önleyicili ve dim edilebilen JOY derin ankastre ürüne yer verilmiş. Koridordaki buffle tavan ile bütünlük sağlamak açısından, Ark LED ürünü farklı boylarda kullanılarak, tavanla hemyüz olunması sağlanmış ve dekoratif bir tasarım yakalanmış. Koridorlarda ARK sarkıt ürünün acil kitli versiyonuna yer verilmiş.

Açık tavan olan sağlık işleri ofisinde, masa üstlerinde lineer ARK sarkıt ürünler kullanılarak, çalışanlar için yeterli aydınlık düzeyi ve görsel konfor yakalanmış. Genel aydınlatma, mimari detaylar çözülerek tava üzerlerine monte edilen JOY sıvaüstü ürünler ile desteklenmiş. Arşiv, dinlenme odası, mutfak gibi kısımlarda ise daha büyük çaplı olan GAIN ankastre ürün kullanılmış.

İki ayrı koridorun arasında konumlanan resepsiyon kısmında ise, mesh tavan arkasına monte edilen JOY sıvaüstü ürünler sayesinde, karşılama bölümünde tavan detayı ön plana çıkarılarak homojen bir aydınlık seviyesi elde edilmiş.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku